15 49.0138 8.38624 arrow 0 bullet 1 4000 horizontal https://subiectiv.net 25 0 1
theme-sticky-logo-alt
https://subiectiv.net/wp-content/uploads/2020/09/HURDUZEU.jpg
Politică
silvia alegeri iunie 2026

Silvia Mihalcea a fost aleasă în cadrul conferinței județene la care au participat Silviu Hurduzeu, președinte PSD Caraș-Severin, Simona Bucura – Oprescu (Președinta OFSD la nivel național) și Natalia Intotero, doamna Maria Lazăr (secretar general al Organizației de Femei PSD la nivel național) deputații Alexandru Ghigiu și Marius Isac, dar și președintele PSD Ionuț Gârtoi. Dintre primari au fost prezenți Mirel Pascu Bocșa, și Vichente Suru, Bucoșnița.

3

„Președinta OFSD Caraș-Severin PSD este începând de astăzi doamna deputat Silvia Mihalcea. Sunt bucuros că a acceptat în urmă cu doi ani să facă parte din echipa noastră și că, după efortul din acest răstimp pentru susținerea județului Caraș – Severin, a devenit, practic, bănățeancă de-ale noastre prin adopție.

Așa cum le-am spus și doamnelor prezente la eveniment, mă mândresc că avem cinci primărițe alese pe listele PSD: Simona Miclău la Prigor, Olgița Ghiță la Socol, Maria Damian la Teregova, Loredana Racu la Vărădia și Mira Radovancovici la Pojejena Avem și viceprimărițe, avem și consiliere județene, avem și câteva zeci de consiliere locale.

În discursul meu, așa cum m-am angajat de altfel și în 2024, am anunțat că voi încuraja mereu să avem cât mai multe doamne nu doar pe listele de candidați, cât, mult mai importante, alese în funcție. Asta pentru că, de-a lungul timpului, m-am convins de ceea ce zice Margaret Thatcher: că atunci când vrei să faci ceva, e bine să îi dai o sarcină unei femei. Sunt tenace și harnice, dar și apropiate de oamenii care le-au votat.”, și-a lăudat Silviu Hurduzeu colegele de partid.

„PNL espectă atribuțiile constituționale ale președintelui și va analiza săptămâna viitoare cu seriozitate programul de guvernare și formula politică pe care premierul desemnat le va propune în perioada următoare.

În același timp, Partidul Național Liberal reamintește decizia adoptată de conducerea partidului: nu va participa la formarea și nu va face parte din niciun guvern în care PSD este prezent, direct sau indirect.

Considerăm că actuala criză politică și dificultățile economice cu care se confruntă România sunt rezultatul unor politici promovate de PSD, iar revenirea la astfel de formule nu reprezintă o soluție pentru viitorul țării” se arată în comunicatul de presă.

De asemenea, PNL nu va susține și nu va gira niciun program de guvernare care abandonează sau diluează reformele necesare modernizării României, disciplina bugetară și buna guvernare.

România are nevoie de stabilitate economică, credibilitate în fața partenerilor externi și continuitate în implementarea reformelor asumate.

„PNL dorește ieșirea cât mai rapidă din criza politică și guvernamentală, dar avertizează că un guvern tehnocrat ar avea o responsabilitate și o credibilitate limitate.

Spiritul Constituției României ar fi cerut ca primul partid votat de români în Parlament să facă o propunere de prim-ministru. Dar PSD a fugit de această responsabilitate.

PNL rămâne consecvent în apărarea valorilor și principiilor democratice și interesului României.”, se mai arată în comunicatul liberalilor.

ziua copilului

„De Ziua Copilului, le doresc tuturor celor mici sănătate, bucurii, zâmbete și o copilărie așa cum trebuie să fie, fără griji și plină de amintiri frumoase.

Copiii nu sunt doar viitorul nostru. Sunt partea cea mai bună din lume. Sunt motivul pentru care construim, muncim și sperăm la mai bine.

La mulți ani tuturor copiilor! Să creșteți mari, dar nu prea repede. O să vă fie dor de anii aceștia.”

campus

Iată dreptul la replică al liberalilor reșițeni:

„Declarațiile președintelui PSD Reșița, Ionuț Gârtoi, care alege să se facă cunoscut opiniei publice prin texte generate de AI, prin care atacă proiecte importante pentru orașul nostru, merită următoarele clarificări:

Domnul Gârtoi își începe ultima declarație politică folosind titlul „Elevii pierd, iar băieții deștepți câștigă”, ca urmare a proiectului de modificare a bugetului propus spre vot în ultima ședință a Consiliului Local Reșița. Aceste afirmații sunt total FALSE.


Mai mult, afirmația că „se iau bani de la elevi și se mută la construcții” este o simplă INVENȚIE. Realitatea este că, prin proiectul propus, nu a fost eliminată nicio activitate destinată elevilor și nu a fost redusă nicio bursă.

campus1

Revizuirea bugetului are explicații tehnice clare și verificabile.

Proiectul a trebuit adaptat modificărilor legislative privind majorarea cotei TVA de la 19% la 21%, în urma schimbărilor legislative naționale. Este o obligație legală, nu o alegere administrativă.

Nu au fost sume „luate de la copii”, așa cum se exprimă președintele PSD Reșița. Sumele redistribuite către componente care necesitau suplimentare financiară pentru respectarea obligațiilor contractului de finanțare au provenit din economii la achizițiile făcute față de bugetul inițial și prin eliminarea unor acțiuni care nu influențează rezultatele proiectului.

CE ÎNSEAMNĂ CONCRET CAMPUSUL DUAL INTEGRAT „BANATUL MONTAN REȘIȚA”?

În urmă cu cinci ani, Reșița a început dezvoltarea modelului educațional de „învățământ dual” prin măsuri concrete: oferirea de cazare gratuită în cămine și masă gratuită pentru elevii veniți să studieze în regim dual. Totodată, cu sprijinul partenerilor privați, au fost oferite burse lunare, condiționate doar de participarea la orele de curs.

Rezultatele s-au văzut rapid: numărul elevilor veniți din afara Reșiței pentru a studia în orașul nostru a crescut constant.

Pornind de la această experiență, Primaria Resita a depus proiectul Campusul Dual Integrat „Banatul Montan Reșița”, accesând finanțarea PNRR dedicată acestui tip de investiții și concurând cu marile centre urbane ale Regiunii Vest.

Proiectul Reșiței a fost singurul aprobat la finanțare, tocmai datorită experienței deja demonstrate în dezvoltarea învățământului dual și a parteneriatului solid construit între administrația locală, mediul economic, liceele tehnologice și Universitatea Babeș-Bolyai.

Astfel, s-a demarat construcția unui campus modern, unde elevii și studenții care aleg învățământul dual vor beneficia de cazare, cantină, ateliere, laboratoare și spații de studiu adaptate cerințelor reale ale economiei.

campus 2

ACEST PROIECT NU SE REZUMĂ DOAR LA CONSTRUCȚII, CI ADUCE DEJA ȘI ALTE BENEFICII CONCRETE.

Peste 300 de elevi beneficiază în fiecare an de burse de studiu. Mai mult, valoarea acestora nu a fost redusă, așa cum afirmă domnul Gârtoi, ci a fost dublată, de la 400 lei la 800 lei pe lună.

Totodată, elevii din cele două licee tehnologice din Reșița pot, pentru prima dată, să facă practică fără să fie nevoiți să cumpere sau să aducă de acasă materialele necesare. Prin proiect au fost deja achiziționate materii prime, materiale și echipamente în valoare de172640  lei pentru Colegiul Economic al Banatului Montan și 266593 lei pentru Colegiul Tehnic Reșița. Proiectul include și alte achiziții de materiale și dotări.

66 de persoane – coordonatori de practică, tutori din companiile partenere și cadre didactice din învățământul preuniversitar și universitar – au beneficiat de programe de formare profesională dedicate organizării stagiilor de practică, relației școală–companii și dezvoltării parteneriatelor educaționale, inclusiv prin vizite de studiu în Germania.

Este important să precizăm că printre aceste persoane se află și un consilier local PSD, profesor al UBB, care este implicat în desfășurarea activităților din proiect, care a ales să asculte ordinul de partid și a votat împotriva proiectului.

campus4

Campusul Dual Integrat „Banatul Montan Reșița” înseamnă educație modernă, competențe reale, parteneriat cu economia și o șansă concretă pentru ca tinerii să învețe, să muncească și să rămână în această comunitate. Un astfel de proiect, care poate aduce un argument solid astfel în cât cât mai mulți elevi din zonă să aleagă Reșița pentru studii, este o şansă pentru dezvoltarea orașului în anii următori și nu trebuie pus în pericol de interese politice mărunte ale unui lider politic dezorientat, care caută să își justifice existența în funcția de președinte de partid.

Reșița are nevoie de educație modernă, practică reală, parteneriate cu mediul economic și motive concrete pentru ca tinerii să rămână aici. Avem nevoie de proiecte concrete, nu de declarații politice inutile.”

silvia feb 2025

Potrivit deputatei PSD de Caraș-Severin, Silvia Mihalcea, până la 31 decembrie 2027, statul român nu mai poate vinde acțiuni deținute la companiile și societățile naționale profitabile și sunt suspendate toate procedurile aflate în derulare privind înstrăinarea participațiilor statului.

„Astfel, companiile profitabile ale României sunt protejate!

Excepții se aplică doar firmelor de stat cu pierderi timp de 5 ani consecutiv, celor aflate în insolvență sau participațiilor foarte mici.

Sunt permise majorările de capital și listările care nu duc la pierderea controlului statului, minimum 50% din noile acțiuni oferite trebuie alocate investitorilor de retail, iar minimum 30% fondurilor care investesc preponderent în România.

Legea, care are rolul de a proteja activele strategice ale statului și interesele economice naționale, va fi trimisă spre promulgare”, a ținut să precizeze Silvia Mihalcea.

aprilie 2026

Este vorba de operațiunea AURUM, pentru recuperarea artefactelor de tezaur, și operațiunea WOLF / EVERAD.

Dacă prima operațiune a fost cunoscută, fiind mediatizată încă din momentul furtului coifului dacic, la cea de-a doua sunt câteva detalii importante.

„Organizația criminală formată din persoane din România, Republica Moldova, Bulgaria, Estonia, Polonia și Ucraina, a generat tranzacții ilicite în valoare de cel puțin 240 de milioane de euro. Rețeaua a exploatat vulnerabilitatea persoanelor care caută tratamente pentru boli grave, precum diabetul, cancerul, psoriazisul și pierderea în greutate, promovând suplimentele alimentare neautorizate prin reclame manipulatoare și recomandări false.

Recuperarea în final a Coifului dacic, cât și anihilarea și arestarea rețelei internaționale pentru promovarea și comercializarea medicamentelor contrafăcute și a suplimentelor alimentare false, au fost misiuni complexe care au necesitat mii de ore de muncă, analize, filaje, urmăriri și o colaborare polițienească internațională la cel mai înalt nivel.”, a ținut să precizeze deputatul liberal.

Marcel Vela îi sfătuiește pe români să acorde mare atenție în viitor la reclamele și produsele care le pot pune în pericol sănătatea

cu familia

Cu acest prilej, deputatului liberal Marcel Vela a transmis un mesaj tuturor taților care în această zi sunt sărbătoriți de cei dragi.

„Este un prilej extrem de emoționant pentru mine ca tată, fiindcă știu ce înseamnă să trăiești pentru a-ți vedea copilul fericit și împlinit, dar și ce responsabilitate implică pentru a-i fi exemplu și mentor… în a-i netezi calea în viață.

Știu cât de prețios este timpul petrecut cu fiica și nepoțica mea, cât de mult o face fericită, cât de mult contează să îi fiu prieten… în aceeași măsură în care îi sunt și părinte.

Niciodată un bărbat nu e mai mult un bărbat ca atunci când devine tată.

Se spune că Dumnezeu a luat puterea muntelui, majestatea copacului, căldura soarelui, calmul mării liniștite, sufletul generos al naturii, înțelepciunea anilor, bucuria dimineților de primăvară, răbdarea eternității, apoi Dumnezeu a combinat toate aceste calități și a știut că este gata capodopera lui, pe care a numit-o Tata.

La mulți ani, dragi tați! Respect pentru devotamentul și implicarea pe care le arătați zilnic!

Ion Marcel Vela-un tată și un bunic fericit!

moȚiune bolojan mai 2026

În opinia vicepreședintei PSD, deputata Silvia Mihalcea, acest fapt înseamnă că 281 de aleși au ascultat vocea și dorința românilor, pentru că ei sunt cei care i-au trimis să îi reprezinte în Parlament.

Parlamentara cărășeană spune că, România are în prezent cea mai mare rată a inflației din Uniunea Europeană, dublă față de anul trecut! Și asta din cauza „performanței” Guvernului Bolojan.

„În doar câteva luni, românii au ajuns mai săraci, firmele se închid, locurile de muncă dispar, iar economia a intrat în recesiune.

O spun datele și statisticile oficiale.

Prețurile au explodat, iar familiile cu venituri mici și medii au resimțit cel mai dur impact. În doar câteva luni, România a ajuns la cea mai drastică scădere a puterii de cumpărare din ultimii 25 de ani.

54.000 de locuri de muncă pierdute. Mii de firme radiate lunar. Iar rezultatul? Venituri aproape inexistente la buget.

Măsuri de redresare economică: ZERO!

Românii plătesc mai mult, dar trăiesc mai rău”, conchide deputata Silvia Mihalcea.

moȚiune mai 5 2026

În opinia sa, cele 281 de voturi, câte au întrunit PSD-AUR, inițiatorii moțiunii de cenzură, transmit un semnal clar: Partidul Social Democrat înțelege că România are nevoie de un nou impuls, construit pe stabilitate și seriozitate.

La consultări, PSD va merge cu propuneri concrete și o abordare matură, pentru că miza nu este una politică, ci una care ține de viitorul oamenilor. Prioritatea rămâne o guvernare echilibrată, fără improvizații, ancorată ferm în valorile europene.

România trebuie să meargă înainte prin decizii responsabile, prin proiecte care aduc rezultate reale și printr-o politică orientată către cetățeni, nu către interese de moment.”, preciza deputatul Marius Isac.

cu lucian

Ceremonia religioasă a fost oficiată de Preasfințitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, alături de mai mulți preoți și diaconi, a reprezentat un moment de profundă încărcătură spirituală.

Acest eveniment a reunit numeroși credincioși într-un spirit de unitate, credință și respect pentru valorile creștine și tradițiile strămoșești. De asemenea, a fost marcată și binecuvântarea bustului preotului paroh Petru Dănescu, ctitor al bisericii, un gest de recunoștință față de contribuția sa la dezvoltarea vieții spirituale a comunei Berliște.

Transmit felicitări tuturor celor implicați în realizarea acestui moment de referință pentru comuna Berliște și îmi exprim aprecierea pentru păstrarea și promovarea valorilor care ne definesc identitatea.
Mulțumesc domnului Primar al comunei Berliște, Nicolae Oravicean pentru invitație și îl asigur de sprijinul meu necondiționat în dezvoltarea comunei.
”, a ținut să spună deputatul cărășean.

ziua internaţională a libertăţii presei

Deputatul PNL de Caraș-Severin, Ion Marcel Vela, a transmis cu această ocazie un mesaj tuturor jurnaliștilor din județ și nu numai.

„Ziua de 3 mai a fost declarată Ziua Mondială a Libertății Presei la 23 decembrie 1993 de către Adunarea Generală a ONU, în urma Rezoluției UNESCO privind «Promovarea libertății presei în lume», care preciza că: «O presă liberă, pluralistă și independentă este o componentă esențială a oricărei societăți democratice.»

Într-o eră a comunicaților începem ziua, indiferent de forma ei, cu o știre. O știre în spatele căreia se află muncă, efort, dăruire, creație și inspirație.

La mulți ani cu prețuire tuturor jurnaliștilor din județul Caraș-Severin și de pe toate meridianele lumii.”