Aiurea! Lui Nicușor să-i vină mintea la cap? Să fim serioși, domnilor! După boacăna de ieri, am realizat că doar luase o pauză. Una în care să-și limpezească creierul, să-și adune gândurile împrăștiate pe ale coclauri, să-și pună în ordine ideile despre cum să facă lumea să râdă mai cu poftă, să-și tonifieze organismul pentru a-și continua mandatul la Cotroceni. Că ce altceva poate însemna desemnarea lui Eugen Tomac pentru formarea unui nou guvern? Tomac, președintele unui partid (PMP) de 1,4%, născut în Ucraina, crescut în Moldova și care lucrează în Belgia, la Bruxelles. După criteriile astea de selecție, nu înțeleg de ce nu l-a sunat pe Florentino Perez să-l întrebe dacă nu vrea să lase Real Madrid, unde se află în plină campanie pentru un nou mandat, și să candideze la noi de prim-ministru. Că ar fi avut mai multe șanse să treacă guvernul în Parlament. Mai mult de atât, Don Florentino ar fi venit și cu vreo doi, trei fotbaliști din La Liga spaniolă.
De unde dracu… Doamne iartă-mă, le scoate Nicușor, nu știu. Să-l pui pe Tomac ăsta să conducă România în momente ca astea, e ca într-un film cu Pat și Patachon. Aș fi înțeles dacă l-ar fi nominalizat pe Dan Căpitan de Plai că, vorba ai, ăsta chiar a făcut ceva pentru neamul românesc. Și n-o spun eu, ci chiar Vasile Alecsandri, bardul de la Mircești: Frunză verde de mălai// Cine merge sus la rai?// Merge Dan, șoiman de plai// C-a ucis el mulți dușmani// Un vizir și patru hani. A auzit cineva ca Tomac să facă una ca asta, să se ducă vestea despre el în toată Uniunea Europeană? Nu! Ăsta, poate, n-a omorât o muscă în viața lui. Un țânțar. N-a strivit un gândăcel cu talpa pantofului de firmă Și atunci, despre ce vorbim?
Hai, Nicușor, ca Nicușor, că ăsta mereu visează cai verzi pe pereți, dar mă miră Eugen. E drept, nici de la dânsul n-aș avea mari așteptări, dar nici chiar așa. Adică, trebuie să fii într-o dungă, cu probleme tehnice majore la mansardă ca să-ți lași căsuța din Charleroi, cu grădiniță în față, zorele la fereastră, gazon francofon și salariul ăla de europarlamentar de aproape 10.000 de euro/lună, să te întorci acasă. Și asta doar că te vrea Nicușor să te facă prim-ministru pe un salariu de trei ori mai mic și să te frece toți la melodie, ba că n-ai făcut aia, ba că ai uitat promisiunile de la investire, ba că nu l-ai lăsat pe președinte să câștige la „Șeptic” și „Popa prostu” ba mai știu eu ce. Mai mult, cu 10.000 de euroi, ar fi scăpat mai repede de creditele alea de 400.000 de euro pe care le are la bănci. Dar, așa…
Cine să-i mai înțeleagă, fraților, pe politicienii ăștia? Că bine o zis ăla care o zis: cine se aseamănă se adună.


