În curând se vor împlini doi ani de la câștigarea actualului mandat, un moment cât se poate de potrivit pentru prezentarea bilanțului, cu realizările acestor ani. Adrian Torma a ales să fie sincer și realist.
„În acești doi ani am pus în mișcare proiecte importante pentru oraș, multe dintre ele fiind deja finalizate sau în implementare. Despre acestea vorbesc șantierele, investițiile și schimbările pe care le vedeți deja în Moldova Nouă.
Astăzi vreau să vorbesc despre ceea ce încă nu am reușit, pentru că și acestea fac parte din adevăr.
Am înțeles că un primar trebuie să fie parte din soluție, indiferent de dificultăți. Oamenii au nevoie de fapte, nu de scuze.”, și-a pus în gardă susținătorii primarul orașului de la Dunăre.
Ce îl nemulțumește pe Adrian Torma?
– Nu am reușit să atragem investitorii de care orașul are nevoie;
– Nu am reușit să asfaltăm mai multe străzi, în special în Măcești, Bosneag, Moldova Veche și Moldovița;
– Nu am reușit să aducem toți specialiștii necesari Spitalului Orășenesc;
– Nu am reușit să stopăm abandonarea câinilor și nici să schimbăm suficient mentalitatea privind hrănirea lor în spațiile publice;
– Nu am reușit să rezolvăm complet problemele legate de igienizarea râurilor, subsolurilor și canalizărilor pluviale;
– Nu am reușit încă să construim peste tot relația apropiată dintre administrație și cetățean pe care mi-o doresc.
Știu că responsabilitatea îmi aparține. Știu și că mai sunt multe de făcut.
Dar vă pot spune cu sinceritate că în fiecare zi am făcut tot ceea ce a depins de mine. Nu am fugit de muncă, de responsabilitate sau de critici.
Orașul este al nostru, al tuturor. Nicio administrație nu poate schimba singură destinul unei comunități. Doar împreună putem construi un viitor mai bun pentru Moldova Nouă.
Privesc perioada următoare cu încredere și realism. Poate că nu vom reuși să atingem toate obiectivele atât de repede cum ne-am dori, dar nu vom renunța la niciunul dintre ele.
Nu vă cer să mă judecați după vorbe, ci după felul în care, zi de zi, încercăm să schimbăm acest oraș.
Împreună cu domnul viceprimar și întreaga echipă din Primăria Moldova Nouă, vă promit că vom continua să muncim cu seriozitate, respect și credința că acest oraș merită mai mult.
Vă mulțumesc pentru încredere, răbdare și pentru fiecare gest prin care alegeți să fiți alături de comunitatea noastră.”



