Poate mi se pare mie, dar senzația e că PSD-ul de care vorbesc fuge de presa (cum e ea, bună, rea) din județ. O driblează, că tot e campionatul mondial de fotbal, și se ascunde pe unde apucă. Nu de zăpușeala de afară, ci să fie numai ei de ei. Adică pesediștii. Să pună țara la cale, să se laude între ei, să se aplaude unii pe alții, să se pozeze în grup, ca apoi să posteze pe Facebook, să-și dea like-uri, să se share-uiască, să-și trimită emoticoane, iar la urmă, la urmă de tot, să arunce cu petarde, în loc de artificii, ca semn al victoriei.
Totul departe de ochii presei, cu perdelele trase și cât mai puțină lumină în sală. Noroc că linia de cazemate din Banat e departe de Reșița, că altfel cine știe ce le-ar mai trece prin cap. Sigur, nu este obligatoriu să inviți presa la conferințele județene de alegeri, ca ea să-și bage nasul unde nu-i fierbe ciorba, însă există o cutumă care funcționează peste tot în lume, ca la sfârșitul unor astfel de întâlniri, organizezi o conferință de presă în care șăfu’ al mare (vorba unuia care nu mai e printre noi) să vină de mână cu alesul să-l prezinte ziariștilor: „Bă, aveți în față cel mai adecvat (sau, după caz, cea mai adecvată) pesedist (pesedistă) din organizația asta, aleasă în mod democrat, cinstit și lăutărește. Îi urăm succese multe, putere de muncă, abnegație și tot ce-și dorește.”
Pe dracu, chestiile astea sunt doar în capul ziariștilor care au aflat de pe Tik Tok și Facebook că PSD-ul cărășean și-a ales conducerile la organizația județeană de femei și la cea municipală din Reșița. Poate că la București, de unde vine noua președintă a femeilor pesediste așa o fi, fără invitați, fără comunicate de presă, totul într-o clandestinătate totală, a la Vasile Roaită. Am crezut atunci că a fost o întâmplare. O omisiune. Aiurea. Ieri, o altă conferință de alegeri, la Reșița. Același scenariu, aceeași omisiune, aceeași tăcere. Presa află de pe Facebook despre eveniment.
Vreți să știți numele celor doi președinți care au fost aleși și despre care am făcut vorbire? Vi i-am spune, dar nu oficial, ci doar ce am citit și noi pe Facebook, și n-ar fi corect să ne băgăm nasul în ciorba lor. Ceea ce vă putem spune, e că noul președinte de la Reșița va fi ajutat de 15 vicepreședinți. Da, ați citit bine, 15 vicepreședinți, dublu față de câți are PNL la nivel național! Deci, la capitolul ăsta, de funcții, PSD-eul stă bine. Chiar foarte bine.




se ascund ca sobolanii,de oameni,de presa. are dreptate Bolojan,ca a aprins lumina in cămară si sobolanii fug. un psd mafiot, ăsta nu e un partid politic ci ,,un grup mcontraventional organizat,,. ticalosi si nemernici.