„Să moară și capra vecinului, dacă nu ați avut loc de-a noastră!”, au exclamat cei din tabără bolojenistă. „Bă, cât de prost ai putut să fii, de ai pus botu la propunerea lu’ Nicușor. Fraiere, chiar ai crezut că te face Nicușor prim-ministru?” i-a zis Veștea ăluia din oglinda de la toaleta Parlamentului. Sorin al nostru, statuie de Brâncuși. La fel și Olguța: „Cum dracului, bă, să ne-o tragă nouă caricatura aia de om?” Știți dumneavoastră la ce caricatură se referea. „Să se ferească din calea mea, că mor cu el de gât.” Asta explică de ce Jorjel s-a grăbit să părăsească sala. În schimb, Nicușor părea fericit: „Să vă mai aud că spuneți că nu sunt deștept. Ce s-ar fi întâmplat dacă puneam și eu botu’ ca și Veștea, și recunoșteam tot ce mi-ar fi cerut Jorjelu? N-aș fi luat și eu țeapă? Aș fi luat, așa că, mucles de acum înainte.”
De azi, începe o nouă etapă. Una scurtă, până în șase luni, să vadă Frau Ursula că la noi sunt păduri verzi de brad și câmpuri de mătase, nicidecum plantații de cocotieri și savane plină cu mărăcini, și că țara e guvernată de politicieni responsabili, nu de canibali. Etapa guvernului minoritar. Play-off-ul, cum ar veni, în care AUR nu are drept de vot și nici de joc în Europa.
PSD singur, susținut de PNL și UDMR, sau PNL-UDMR, sprijinit de PSD. USR face indigestie de la PSD, iar PSD bolește două zile și dă mâncare la rățuște când aude de USR. Așa că, nu se vor susține reciproc. Cât de prost să fii (scuze, naiv, parcă sună altfel la ureche) să crezi că, chiar dacă va trece, un astfel de guvern va rezista până în toamnă? Că Bușu de la Meteo a anunțat o vară caniculară, da și cu intensificări de vânt, furtuni, tornade, ploi și inundații. Că la cât de fragil e guvernul ăsta minoritar, sărăcuțul pică la prima pal(m)ă mai serioasă. Nu mai contează dacă e de la vânt ori de la Jorjelu.
Și uite așa trece vremea, cu nervi, experimente, cu zăduf, pe de-o parte, și năduf, pe de alta. Și pentru ce toate acestea? Doar ca să se ajungă la anticipate? E bine și așa, dar până atunci mă întreb ca un alegător simplu, de la Gogoșu: Bă, da’ eu pe cine (mai) înjur? Că, zău, e așa de plictisitor…





