În urma retragerii din cursă a lui Adrian Veștea, Ilie Bolojan rămâne singurul candidat care se va prezenta mâine la Congres pentru șefia partidului, cu moțiunea: „Modernizare cu rădăcini.”
„PNL are nevoie de modernizare, dar și de păstrarea valorilor care i-au definit identitatea de-a lungul timpului. Cred într-un partid mai deschis, mai credibil și mai conectat la așteptările românilor. Alături de colegii din Biroul Național, ne asumăm responsabilitatea de a reconstrui încrederea, de a întări partidul și de a oferi o direcție clară pentru viitor.
Obiectivul nostru este un PNL unit, puternic și respectat, capabil să răspundă cu seriozitate provocărilor acestei perioade. Vom face tot ce ține de noi să nu ne batem joc de încrederea oamenilor.”, a ținut să spună actualul și viitorul președinte al PNL.
Bolojan a anunțat și echipa cu care va lucra de mâine încolo: prim-vicepreședinte: Dan Motreanu; secretar general: Robert Sighiartău; vicepreședinți: Mircea Abrudean, Ioan Popa, Siegfried Mureșan, Oana Gheorghiu, Alexandru Muraru, Dragoș Pîslaru, Florin Roman și Gabriela Horga.
Prezența pe lista agreată de Bolojan a lui Ioan Popa, primarul Reșiței și vicepreședinte al PNL Caraș-Severin, nu este deloc surprinzătoare. Cei doi au o relație de amiciție de lungă durată, iar Nelu Popa nu s-a sfiit niciodată că modelul său în administrație a fost Ilie Bolojan.
În această seară, Popa a anunțat faptul că mâine va candida pentru funcția de vicepreședinte al Partidului Național Liberal.
„Când am intrat în administrație, mulți mi-au spus că fac o greșeală. Venisem din mediul de afaceri, lăsam în urmă prezența în topurile Forbes și confortul personal pentru a munci pentru orașul meu și pentru a-l readuce la viață. Am crezut în Reșița, am crezut în fondurile europene și, după zece ani, rezultatele muncii mele și ale colegilor mei se văd. Am readus încrederea reșițenilor în administrația locală pentru că am demonstrat, prin muncă și rigoare, că se poate!
Acum candidez pentru funcția de vicepreședinte al Partidul Naţional Liberal, în echipa condusă de Ilie Bolojan.
De ce acum? Pentru că România are nevoie, mai mult ca oricând, de modelul administrației liberale de succes. Ilie Bolojan a demonstrat în Bihor ceea ce noi am demonstrat la Reșița: că politica înseamnă responsabilitate, nu vorbe; înseamnă șantiere, nu promisiuni; înseamnă respect pentru banii cetățeanului.
Nu candidez pentru o funcție, ci pentru o idee: ideea că România poate fi administrată corect, eficient și cu mândrie și că Partidul Național Liberal poate contribui decisiv la atingerea acestui obiectiv.
Intru în această echipă cu inima deschisă și cu toată energia mea. Vreau ca energia Reșiței, forța Vestului și spiritul liberal autentic să contribuie la modernizarea și dezvoltarea întregii țări.
Vă mulțumesc pentru încredere și vă invit să pornim împreună la drum! Împreună, pentru o Românie a faptelor!”, a scris Nelu Popa pe pagina sa de Facebook.





