După ce a cântat pe la toate mesele posibile, inclusiv în foișorul de la Cotroceni, sătul de gafele lu’ Nicușor și de neputința de a trece cu Forța Dreptei peste cele două procente cu care este creditată, Șică a socotit că a venit vremea să se întoarcă de unde plecase supărat ca ciobanul pe sat. Să se întoarcă, să-și aducă umila contribuție la ceea ce poate face bun PNL pentru România. Și ce alt moment mai potrivit decât acesta? Duminică, zi de sărbătoare în calendar și de răscruce pentru liberali. „Bă, Ilie, mă primești înapoi sau nu? Primește-mă, bă, că n-o să-ți pară rău. Ce spui, batem sau nu palma?” l-ar fi întrebat Șică pe Bolo înainte cu două, trei zile. Bolo, care zâmbește din an în Paști, l-a prins de după umeri și i-a răspuns fericit și gâtuit de emoție: „Ce vorbă e asta, Ludovic? (el din respect nu-i spune Șică) Ca să-ți spun drept, cu toții ți-am simțit lipsa. Cel mai mult la șpriț când, pe cuvânt de onoare, am fi vrut să te auzim cântând balade și cântece de petrecere.”
Da, bă, s-a întors Șică. Sau se întoarce. Nu mai importanță ordinea. Ceea ce contează cu adevărat e că nu o face pentru funcții, pentru foloase necuvenite, pentru istorie, Wikipedia sau glorie. Nici măcar pentru bătrâna sa mandolină, căreia i-ar trebui înlocuite câteva coarde, apoi racordată, ci pentru a-și aduce modesta contribuție la programul de guvernare al liberalilor. Că așa fac adevărații bărbați ai acestei țări. De la Mihai Viteazul încoace n-am auzit pe vreun voievod sau politician să ne vorbească de umila sa contribuție. O fi spus-o careva, doar că istoria nu a fost pe fază și nu a consemnat-o.Pentru așa ceva, Bolo, Motreanu, Tăițelu și ai lor să zică mersi că unul ca Șică, și nu ca Ciucă ori Cîțu, reîntregește marea familie liberală.
Și vă mai spun ceva, Șică nu a venit cu mâna în cur. După avantaje personale sau pentru terți. Nu, Șică a adus cu el câteva partituri care peste ani, cu siguranță, vor deveni dacă nu șlagăre, măcar maxime și cugetări ce vor fi dezbătute la școlile de vară liberale. Cum ar fi: „Chiar dacă nu am fost în PNL, în acești cinci ani inima mea în ultimii cinci ani a bătut pentru Partidul Național Liberal.”
Pe căldura asta și pentru vorbele ce le-ai spus, chiar meriți un șpriț, mon cher! Funcția, a doua zi după ce te vei înscrie în PNL, după modelul Oana Gheorghiu și Dragoș Pâslaru, că așa mi se pare corect.




